Retriveri, Pticari a i svi ostali
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Retriveri, Pticari a i svi ostali

sve o nasim cetvoronoznim prijateljima
 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Postupak prilikom trovanja

Go down 
AuthorMessage
stryker
Admin
stryker


Number of posts : 187
Age : 39
Location : Veliko Orasje
Registration date : 2008-09-21

Postupak prilikom trovanja Empty
PostSubject: Postupak prilikom trovanja   Postupak prilikom trovanja Icon_minitimeTue Sep 23, 2008 3:01 pm

Pravilno postupanje prilikom trovanja

Kada postoji sumnja da je pas dospeo u dodir sa otrovom, ili da ga je uzeo, odmah treba zvati veterinara. Cak i nocu ili za vikend! Dok ne stignete do njega, isperite sa puno mlake vode dlaku kozu i sluzokozu psa koji su dosli u dodir sa otrovom.
Uljane supstance mogu da se odstrane sa dosta obicnog ulja za kuvanje, ali ulje ne treba davati psu jer, bito moglo ubrzati prijem otrova i pogorsati stanje psa. Psu treba ponuditi vodu ali ga ne prisiljavati da pije. Ni slucajno nesme da jede-po pravilu on to nece ni hteti. Treba zaporaviti sva kucna sredstva mleko, sredstva za izazivanje povracanja. Pas od toga moze imati vise stete nego koristi zavisno od vrste otrova.
Da bi veterinar mogao pravilno da postupi, izuzetno je vazno da sa sobom preparat na koji se sumnja ili neku sazvakanu biljku. Akose radi o nekom leku ili otrovnom sredstvu koje se koristi u domacinstvima, kao sto su insekticidi, sredstva protiv mraza, treba sa sobom poneti pakovanje i opis preparata koji je u prilogu. Ako se ne zna sta je pas pojeo, treba probrano razmisliti gde je pas mogao da naidje na nesto sto bi izazvalo trovanje, da li je mozda pojeo nesto tokom setnje ili je mogao da dodje u kontakt sa nekom bojom lakom ili sredstvom za impregniranje.
Da li je u blizini postavljan otrov za miseve ili pacove?
Vazno je znati vreme kad je pas pojeo otrov. To se po smislu dogadja onda kad niko ne gleda. Sto manje vremena protekne od trovanja, vece su sanse da veterinar odstrani otrov iz stomaka i creva pre nego sto dospe u krv.
Kada su se pojavili prvi simptomi i kakvi su bili? Nervni otrovi kao i insekticidi i neki otrovi za miseve i pacove izazivaju lucenje pljuvacke drhtanje, male zenice, povracanje i grceve, ukocene preterane pokrete (ataxie). Moguc je svaki oblik poremecaja svesti, od umora preko pomracenja do nesvestice. Osim toga otrov moze da izazove i otezano disanje, usporen puls i oduzetost.
Sredstva za zastitu od mraza mogu pored navedenih nervnih smetnji da izazovu i otkazivanje bubrega sto se manifestuje nemogucnoscu mokrenja.
Do ostecenja bubrega moze da dovede i predoziranje D vitaminom. Velika koncentracija D vitamina moze da se nadje u otrovu za pacove. Visak ovog vitamina izaziva poplavu kalcijuma u krvi pa se organi kalcifikuju. Ti psi izgledaju depresivno, malo jedu, naglo slabe i mnogo piju i mokre vise nego pre. A simptom se javljaju tek dan posle uzimanja otrova, onda kada on vise ne moze da se odstrani iz stomaka i creva.
Otrovi za pacove sa kumarinom mogu da izazovu i unutrasnje krvarenje. Prvi simptomi se vide tek posle dva do tri dana. Laksa nagnjecenja ili udarci imaju za posledicu teska krvarenja. Psi dobijaju krvavi prolov (crene boje) ili mokre krv. Krvave fleke mogu da se vide i na sluzokozi i na slabo odlakanim mestima.
Svaki otrov moze da izazove druge simptome. Cesto veterinar moze da leci psa samo na osnovu simptoma. Zato je zastita jako vazna. Psa treba nauciti da ne uzima nista sa ulice. Sve kucne hemikalije, lekove treba drzati na dobro zatvorenim mestima. Alkohol i nikotin takodje mogu da izazovu trovanje. Namirnice kao luk i avokado su opasne za pse.
Ako postoji sumnja da je pas uzeo bilo kakav otrov potrebno je da ga sto pre izbaci. Dok ne stigne veterinar i da mu sredstvo za povracanje treba pokusati sa stalnim davanjem vruce slane vode da bi se izazvalo povracanje. Ako se javi omamljenost ili cak nesvestica treba prestati sa nalivanjem tecnosti da ne bi doslo do davljenja. Kod uzimanja otrovnih materija rastvorenih u masnoci ne sme se davati mleko, ulje i ricinus. Samo ako je do trovanja doslo nekom kiselinom ili luzinom potrebno je dati psu mleko sa svezim jajima. Ali najsigurnije je sto brze potraziti veterinara.
Back to top Go down
http://www.freewebs.com/lovackipsi
 
Postupak prilikom trovanja
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Retriveri, Pticari a i svi ostali :: Veterina i nega :: Ostalo-
Jump to: